Kolczyki z zultanitem
Sułtan450.00 zł
Pamiętaj!
Nasze kolczyki są tworzone ręcznie i posiadają rzadkie, wyselekcjonowane oraz niepowtarzalne kamienie.
Dlatego robiąc prezent, masz pewność, że nigdy się nie powtórzy!
Kamień: zultanit (sultanit)
Barwa: w zależności od rodzaju światła – limonkowa zieleń, szampan, cynamonowa, brzoskwiniowa, różowa
Szlif: fasetowany
Metal: srebro próby 925
Wysokość kamienia z oprawą: 7 mm
Szerokość kamienia z oprawą: 1,4 cm
Długość kamienia z uszkami: 3 cm
Czy wiesz, że biżuteria z tym kamieniem jest wyjątkowo zaskakująca? Potrafi zmienić swój wyraz nawet kilka razy dziennie. Co więcej, im większy będzie kamień, tym lepiej widać zachodzące na szlifowanej tafli zmiany.
Białe światło potrafi zmienić barwę kamienienia w limonową zieleń. Z kolei wchodząc z nim do delikatnie oświetlonego pomieszczenia, możemy zauważyć zmianę barwy od koloru szampana, aż po cynamonową barwę. Wystarczy wyjść z nim na zewnątrz, aby stał się barwy brzoskwiniowej, a nawet różowej. Kolory często nachodzą na siebie, wręcz się przenikają – dlatego ciężko jest jednoznacznie stwierdzić, który z nich widać w danym momencie. Właśnie ta „inność” uczyniła z zultanitu najbardziej wyjątkowy kamień naturalny.
Co ciekawe, w XIX wieku bardzo często mówiło się, że kamień potrafi odgadnąć losy człowieka – stąd też używali go nawet wróżbici, którzy wykorzystywali zmianę barw i pęknięcia na kamieniu w przepowiadaniu przyszłości. Udowodniono również naukowo, że minerał zmienia kolor podczas wzrostu temperatury, a gdy jest podgrzewany rozpada się na kawałki. Z jego pomocą można ponoć również zidentyfikować złoto! Jeśli umieścisz kamień w jego pobliżu, połysk i kolor biżuterii nagle znikają. Ponoć tak stwierdzano niegdyś, czy złoto jest prawdziwe czy fałszywe.
Kamień występuje naturalnie tylko i wyłącznie na terenie Turcji, a konkretnie w górzystych terenach Anatolii. Najczęściej wydobywa się go w górach Ilbir, w południowo-zachodniej Turcji (na wysokości ok. 1200 metrów n.p.m.).To bardzo rzadki okaz, którego obszar występowania również jest ograniczony. Właśnie dlatego przez długie lata nie wykorzystywano go na szeroką skalę, czyli do produkowania etnicznej biżuterii. Nazwa Zultanite została nadana minerałowi przez Murata Akgun (tureckiego jubilera) na cześć 36 sułtanów, którzy pod koniec XII wieku założyli w Turcji Imperium Osmańskie. Przez specjalistów kamień Zultanite porównywany jest do aleksandrytu – jednak w tym przypadku barw mamy całą gamę, a nie tylko dwa podstawowe kolory.
Podobne produkty
- Sold Out
- Sold Out
Polecane kategorie
Skontaktuj się z nami!
office@theartfactory.pl
Potrzebujesz pomocy?
Warunki i regulaminy
Ocena
5/5
Metody płatności