Bursztyn - Unikatowa Biżuteria Ręcznie Robiona
Jaskółka przerywnik

Bursztyn

Gwiazdy światowego formatu, jak Rod Steward doceniają to co mamy najcenniejszego, czyli polski bursztyn. Czy wiemy jaki bursztyn jest najcenniejszy?

Złociste, miodowe, żółte, brunatne, koloru konikowego, zielone, czarne z pozostawioną korą bursztynową czy przezroczyste – ich kolory można by wymieniać w nieskończoność. Najbardziej cenione są te, które posiadają najrzadziej spotykane kolory. Co więcej, w ocenie wartości bursztynu ma także znaczenie wielkość kamienia.

Bursztyn

Jednak te, które wzbudzają największy zachwyt kolekcjonerów, koneserów i wielbicieli bursztynu to tak zwane inkluzje.

Co to są “inkluzje”?

Wyobraźmy sobie, że ponad kilkadziesiąt milionów lat temu w żywicy z drzew iglastych przyroda zatopiła fragmenty roślin, insekty, jaszczurki, pająki, piasek lub nawet wodę. Takie znaleziska są swego rodzaju “kapsułami czasu”, które zabierają nas w odległą przeszłość. Najmłodsze bryłki mają około 20 mln lat, najstarsze ok. 40 mln lat. Inkluzje stanowią ogromną wartość dla świata nauki, ponieważ dzięki nim biolodzy i naukowcy potrafią uzyskać mnóstwo informacji na temat życia tamtejszej fauny i flory.

Kamienie bursztynu

Czy ta kopalna żywica może być inwestycją?

Skrywający w sobie wiele tajemnic i ciekawostek bursztyn to wspaniała inwestycja,  lokata nie wymagająca wiedzy ekonomicznej i pozbawiona ryzyka. Co więcej, oprawiony bursztyn zyskuje na wartości, ponieważ staje się zarówno gwarancją stabilnej wartości metali, jak i elitarną wartością artystyczno-kolekcjonerską. W związku z tym zawsze warto inwestować w dobrze zaprojektowaną biżuterię z bursztynem. Na takich wyrobach, za parę lat, będziemy mogli naprawdę sporo zarobić. W dwudziestym pierwszym wieku odkrywamy, że bez względu na wszystko zawsze będzie utrzymywać swoją realną wartość i nie ulegnie inflacji, a w trudnych i niepewnych czasach jej wartość wręcz wzrasta. Obecnie obserwuje się wzrost ceny tego surowca. Osoby, które parę lat temu kupiły większe bryłki lub pokaźną biżuterię, dziś zdecydowanie wielokrotnie na tym zyskały. Cena bursztynu zaczyna się od 300 euro za kilogram, natomiast już za duże bryły cena może dochodzić nawet do 5 tysięcy euro za kilogram. Najdroższe są okazy najczystsze, największe i najstarsze.
Żeby przygotować się do inwestowania w bursztyn warto nie tylko sporo poczytać na jego temat, ale też porozmawiać z fachowcami.

Każdy bursztyn niezależnie od wielkości lub koloru wart jest swojej ceny. Kupienie biżuterii z bursztynem dziś, to jest na pewno świetna lokata kapitału. Natomiast podarowany stanie się wyjątkową pamiątka na lata zarówno dla ukochanej osoby jak i dla kolejnych pokoleń stanowiąc dobro narodowe.

Jaskółka przerywnik
Hide picture